Metemtur, GES alınmasına yönelik sözleşmenin kısmen feshi

Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş, toplam 3,87 Mw gücündeki Güneş Enerjisi Santrallerinin (GES) alınmasına yönelik devir sözleşmesinin kısmen feshine ilişkin duyuru yaptı.

Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş, toplam 3,87 Mw gücündeki Güneş Enerjisi Santrallerinin (GES) alınmasına yönelik devir sözleşmesinin kısmen feshine ilişkin duyuru yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

''11.11.2021 tarihinde KAP'ta yayınladığımız özel durum açıklamasında özetle, Denizli'nin Çal ilçesinde 6 adet tesisten oluşan toplam 3,87 Mw gücündeki güneş enerjisi santrallerinin ve bu santrallerin yürürlükte olan dağıtım sistemine bağlantı anlaşmalarında belirtilen taşınmazları ile her türlü kullanım ve yararlanma haklarının şirketimiz tarafından 2 etapta devir alınmasına yönelik sözleşme devir sözleşmesi imzalandığı ifade edilmiştir. Bu kapsamda ilk etapta 1,04 Mw gücündeki güneş enerjisi santralinin ve bu santralin yürürlükte olan dağıtım sistemine bağlantı anlaşmalarında belirtilen taşınmazları ile her türlü kullanım ve yararlanma hakları ile tüm ekipmanları  arazi bedeli ve yüzde 18 KDV dahil olmak üzere 1.423.004 dolar bedelle devir alınmasına ilişkin işlemlere başlanmış olup, söz konusu devir işlemleri kapsamında menkul ve gayrimenkul varlıkların devri tamamlanmış, bağlantı anlaşmasının devriyle beraber ilk etapta planlanan devir işlemleri tamamlanacaktır. Bu çerçevede ilk etapta planlanan devrin kasım ayı sonu veya aralık ayı başı itibariyle tamamlanması için herhangi bir engel görülememektedir. Öte yandan, devir sözleşmesi uyarınca ikinci etapta 2022 yılı Nisan - Mayıs aylarında devralınması planlanan 5 adet tesisten oluşan toplam 2,83 Mw güneş enerjisi santralleri ve bu santrallerin yürürlükte olan dağıtım sistemine bağlantı anlaşmalarında belirtilen taşınmazları ile her türlü kullanım ve yararlanma hakları ile tüm ekipmanlarının arazi bedelleri ve yüzde 18 KDV dahil olmak üzere 4.175.900 dolar karşılığında devralınmasından satıcı taraf ile uzlaşmaya varılarak vazgeçilmiştir. Ayrıca 11.11.2021 tarihli KAP açıklamamızda ikinci etap kapsamındaki devrin finansmanı için şirketimizin bir sermaye artırımı planı olduğu ifade edilmişti. Söz konusu devirden vazgeçilmiş olması nedeniyle sermaye artırımı planımızdan da vazgeçilmiştir.''

Hibya Haber Ajansı

Okunma